Rozdzielnice budowlane
- 1
Co to jest rozdzielnica budowlana i do czego służy
Rozdzielnica elektryczna budowlana i inne typy rozdzielnic to elementy każdej sieci elektrycznej, a ich najważniejszym zadaniem jest bezpieczny rozdział, przetwarzanie i przesył energii elektrycznej o odpowiednich parametrach pomiędzy obwodami. Za chwilę dowiesz się, co to jest rozdzielnia budowlana i jak się ją wykorzystuje
Czym jest rozdzielnica budowlana
Rozdzielnica budowlana to rodzaj rozdzielnicy elektrycznej wykorzystywany przy instalacjach tymczasowych. Stosuje się je na budowach i przy remontach oraz podczas organizacji różnych wydarzeń plenerowych — koncertów, zawodów sportowych czy festynów.
Rozdzielnie budowlane umożliwiają podłączenie sprzętu elektrycznego, a wyposażone są w gniazda na 230 V, jak i siłowe na 400 V. Ich najważniejszą funkcją jest ochrona sieci elektrycznej, czemu służy zamontowany w każdej rozdzielnicy zestaw zabezpieczeń. Znajdziemy tu wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe, a czasem także ograniczniki przepięć.
Więcej o tych elementach instalacji elektrycznych przeczytasz w tym artykule:
Wyłącznik nadprądowy Eaton xPole Home, Rozłącznik izolacyjny Eaton i inne produkty kupuj najtaniej na elektro-hurt.com I Ogromny wybór I Najniższe ceny Hurtownia Elektryczna Wrocław
Właściwie dobrane rozdzielnice budowlane pozwalają na ochronę sprzętu przed różnymi zagrożeniami związanymi z przepięciami, zwarciami itp. To bardzo istotne w instalacjach tymczasowych, które często mogą być np. nadmierne obciążone przez zbyt dużą liczbę podłączonych urządzeń czy warunki pogodowe. Takie sieci są też bardziej narażone na różne uszkodzenia, których efektem także mogą być zwarcia, spięcia itp.
Rozdzielnica budowlana elektryczna - rodzaje
Rozdzielnice budowlane mogą mieć różną budowę, sposób montażu i wyposażenie, a więc i różne zastosowania. Wśród rodzajów rozdzielnic budowlanych wyróżniamy przede wszystkim rozdzielnie stacjonarne i mobilne.
Rozdzielnia budowlana stacjonarna
Ma zwykle duże gabaryty, co pozwala na zamontowanie w niej dużej liczby gniazd. Ze względu na rozmiary są to jednak modele montowane do słupów, ścian, a nawet wkopywanego lub wylewanego fundamentu. Stacjonarne rozdzielnice budowlane doskonale sprawdzą się przy dużych sieciach elektrycznych, gdzie istnieje konieczność podłączenia wielu urządzeń. Korzysta się z nich zatem na masowych imprezach plenerowych czy przy budowie obiektów wielkopowierzchniowych.
Mobilna rozdzielnica budowlana
Jest zazwyczaj mniejsza i lżejsza. To modele wolnostojące, które często wyposażone są w rączkę służącą do przenoszenia urządzenia. Takie rozdzielnie budowlane mają mniej gniazd, ale doskonale sprawdzają się przy pracach remontowych i na małych budowach, na przykład przy stawianiu domów jednorodzinnych.
Co jeszcze warto wiedzieć o rozdzielniach budowlanych
Inny podział rozdzielnic dotyczy obecności w nich licznika elektrycznego. Wyróżnia się zatem rozdzielnice budowlane z licznikiem lub rozdzielnice budowlane bez licznika. Te drugie czasem nazywane są modelami standardowymi. Wybór urządzenia zależy zatem od potrzeb użytkowników. Rozdzielnice budowlane z licznikiem doskonale sprawdzą się na budowach, gdzie pracują różni podwykonawcy, ponieważ każdy z nich może podłączyć się do swojej rozdzielnicy, co pozwala na indywidualny pomiar zużycia prądu.