Przedłużacze, listwy zasilające
- 1
Przedłużacz czy listwa antyprzepięciowa? Wybierz sprzęt najlepszy dla ciebie
Co wybrać – listwę antyprzepięciową czy zwykły przedłużacz? Czym się różnią się od siebie te akcesoria elektryczne i jak wpływają na bezpieczeństwo naszych sprzętów RTV i AGD? Sprawdź nasz miniporadnik!
Do czego służy przedłużacz i listwa zasilająca antyprzepięciowa
Praktycznie cały sprzęt RTV i AGD, który posiadamy w domu, wymaga stałego dostępu do zasilania, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych w czasie budowy lub remontu mieszkania czy domu. Jednak nawet duża liczba gniazdek w dzisiejszych czasach może okazać się niewystraczająca. Dlatego tak istotną sprawą jest odpowiedni dobór przedłużaczy, rozgałęźników i listew antyprzepięciowych.
Warto przy tym pamiętać, że zwykły przedłużacz nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Listwa zasilająca to nie tylko długi kabel i gniazdka – istotna jest tu także kwestia bezpieczeństwa podłączonych do niej sprzętów. I tak jak w przypadku drobnych, podłączanych tylko czasowo sprzętów, wystarczy przedłużacz lub rozgałęźnik, to urządzenia podłączone na stałe lepiej zabezpieczyć listwą antyprzepięciową. Sprawdźmy zatem, jakie są rodzaje listew antyprzepięciowych oraz czy filtry i zabezpieczenia antyprzepięciowe naprawdę mają znaczenie?
Jak działa listwa zasilająca, czyli przedłużacz
W naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów przedłużaczy elektrycznych renomowanych marek, takich jak Bemko, Acar, Lechpol czy Legrand. Możesz wybierać wśród przedłużaczy posiadających trzy gniazda, cztery gniazda, pięć, sześć, a nawet osiem gniazd. Kiedy się one przydają? Zwykle wtedy, gdy brakuje nam wolnych gniazdek. Kiedy zdecydować się na zwykły przedłużacz? Wtedy, kiedy podłączamy do niego urządzenia na krótki czas, na przykład roboty kuchenne, suszarki do włosów czy żelazka. Dlaczego tylko wtedy? Zwykła listwa zasilająca, czyli przedłużacz, pełni wyłącznie funkcję dostarczania wolnych gniazdek na określoną przez długość kabla odległość. Nie jest ona wyposażona w żadne mechanizmy zabezpieczające, najczęściej nie posiada także włącznika.
Używając jej, nie zabezpieczamy naszych urządzeń przed gwałtownymi skokami napięcia, czyli w efekcie często awariami. Nawet jeżeli przedłużacz jest wyposażony w wyłącznik, to daje on jedynie możliwość odcięcia dopływu zasilania, gdy nie korzystamy z listwy zasilającej. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy nie chcemy wyciągać z gniazdek podłączonych urządzeń. Gdy do takiej listwy jest podłączona np. lodówka, musi ona mieć stały dopływ prądu.
Po co nam listwa przeciwprzepięciowa
Telewizory, komputery, kina domowe, pralki i wszystkie inne sprzęty RTV oraz AGD działają przy napięciu 230 V. Oznacza to, że jeśli następuje gwałtowny skok napięcia, urządzenie może ulec awarii, a nawet trwałemu uszkodzeniu. Przed takimi sytuacjami chroni je listwa antyprzepięciowa, jednak nie każda jest tak samo skuteczna. Wyróżniamy kilka rodzajów listew antyprzepięciowych. Pierwsze z nich to listwy filtrujące, które odcinają dopływ prądu dopiero w momencie awarii urządzenia. Skuteczniejsze są listwy antyprzepięciowe z bezpiecznikami topikowymi. To popularne rozwiązanie, ponieważ bezpiecznik odcina energię już w momencie skoku napięcia. Jeszcze lepszym wyborem są listwy antyprzepięciowe z warystorem lub diodami transilowymi. W pierwszym przypadku warystor pochłania wysokie napięcie i odcina dopływ zasilania. Modele z diodami transilowymi zdecydowanie minimalizują ryzyko awarii, ponieważ mają najszybszy czas działania.