Rozdzielnice podtynkowe
- 1
Skrzynka elektryczna – jak działa, jakie są typy i do czego jest potrzebna
Skrzynka elektryczna, czyli oficjalniej rozdzielnia elektryczna lub rozdzielnica elektryczna stanowi element ogólnej instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest łączenie, przerywanie oraz rozdział obwodów elektrycznych i ich kombinacji.
Rozdzielnia elektryczna najczęściej jest zintegrowana z różnymi mechanizmami sterowniczymi, ochronnymi, pomiarowymi czy regulacyjnymi i stosowana jest zarówno w instalacjach domowych, jak i fabrycznych. Skrzynka elektryczna natynkowa charakteryzują się wygodnym sposobem montażu i może być instalowana zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Ze względu na sposób zamieszczenia rozdzielnie elektryczne dzieli się na podtynkowe, montowane w odpowiednio wcześniej przygotowanych wnękach oraz natynkowe, wykorzystywane wtedy, gdy brak jest możliwości zabudowy w otworze wnękowym.
Skrzynka elektryczna natynkowa – modele dostępne w naszej hurtowni
W internetowej hurtowni elektro-hurt.com znajdziesz nie tylko hurtowe ceny dla wszystkich kupujących, ale także największy wybór asortymentu. Jeśli chodzi o produkty typu rozdzielnica elektryczna natynkowa, to szczególnie polecamy następujące produkty:
Skrzynka elektryczna podtynkowa – co znajdziesz na elektro-hurt.com
Dysponujemy także szerokim asortymentem skrzynek elektrycznych podtynkowych, do których należą między innymi:
- Rozdzielnice elektryczne podtynkowe Elektro-Plast
- Rozdzielnice elektryczne podtynkowe Hager
- Rozdzielnice elektryczne podtynkowe Legrand
Rozdzielnice elektryczne – co jest w środku tych urządzeń
Każdy z obwodów elektrycznych w rozdzielni zabezpieczony jest wyłącznikiem nadprądowym, który zastępuje tradycyjne bezpieczniki. Wyłącznik ten chroni obwód i jego użytkowników przed negatywnymi skutkami zwarć lub przeciążeń.
Czasem w rozdzielnicy umieszcza się także dodatkowo rozłącznik izolacyjny dla całej instalacji. Umożliwia on szybkie wyłączenie prądu w całym domu, na przykład w czasie pożaru lub powodzi.
Oprócz tego w każdej rozdzielnicy elektrycznej znajduje się przynajmniej jeden wyłącznik różnicowoprądowy, który – w przypadku nieprawidłowości w pracy instalacji elektrycznej – błyskawicznie odłącza zasilanie. Dzięki temu chroni domowników przed porażeniem prądem, a przynajmniej przed jego poważniejszymi skutkami.
W skrzynce rozdzielczej znaleźć się mogą również:
- ochronniki przeciwprzepięciowe, nazywane też ogranicznikami przepięć, które chronią instalację elektryczną i podłączony do niej sprzęt przed zniszczeniem, spowodowanym przepływem prądu o dużym natężeniu,
- programatory sterujące, włączające zasilanie niektórych obwodów w określonych godzinach (np. oświetlenie wejścia do domu, terma elektryczna itp.),
- przekaźniki priorytetowe, które dbają o to, by z powodu włączenia zbyt wielu urządzeń nie przekroczyć przewidzianej dla instalacji mocy.